Wrz

REGULAMIN FUTBOLIGI - SEZON 2017/18

1. Futboliga to rozgrywki ósemek piłkarskich w Zielonce dla drużyn niezrzeszonych w PZPN.

2. W Futbolidze grają zespoły, które zostały zakwalifikowane przez Organizatora. Do trzeciej edycji zmagań zostało zgłoszonych 20 zespołów, które utworzą dwie ligi. Sezon będzie się składał z dwóch rund: jesiennej i wiosennej.

3. Warunkiem uczestnictwa w rozgrywkach, jest zgłoszenie max 20 zawodników przez formularz zgłoszeniowy oraz dokonanie wpłaty wpisowego (1200 zł) w siedzibie Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce lub bezpośrednio na boisku. Do rozpoczęcia 2.kolejki trzeba wpłacić PRZYNAJMNIEJ połowę wpisowego za rundę. Drugą część maksymalnie do 5 kolejki.

4. Podczas trwania sezonu ligowego jest możliwość dopisania zawodników do listy zgłoszeniowej do 4.kolejki ligowej z tym, że nie można wykreślić zawodnika na rzecz kolejnego. Nie można też przekroczyć 20 nazwisk. Zgłoszenie lub gra zawodnika nieuprawnionego tzn. niezgłoszonego do rozgrywek ligowych powoduje: walkower w pierwszym i drugim przypadku, a w kolejnym dyskwalifikacją całego zespołu z rozgrywek.

5. W Futbolidze grać mogą wyłącznie zawodnicy, którzy:

a. ukończyli lat 18

b. niepełnoletni w wieku lat 15 do 17 za pisemną zgodą opiekuna prawnego

6. System rozgrywek:

a. każdy z każdym

b. runda jesienna + runda wiosenna

7. W przypadku gdy rywalizujące zespoły w końcowej tabeli mają taką samą ilość punktów, decyduje kolejno: wynik bezpośredniego pojedynku między zainteresowanymi drużynami, bilans bramkowy, liczba strzelonych goli.

8. Mecze trwają 50 minut (2 x 25 minut) + 5 minut przerwy

9. Drużyna składa się z 8 zawodników (7 zawodników w polu + bramkarz). Minimalna liczba zawodników dopuszczona do meczu to 6. W przypadku braku minimalnej liczby graczy sędzia odgwizduje walkower. Walkower oznacza -1 pkt oraz bilans bramkowy 0:3. Również w przypadku niestawienia się zespołu na czas do gry - zgodnie z terminarzem po 5 minutach od wyznaczonej godziny rozpoczęcia meczu - sędzia odgwizduje walkower.

a. W przypadku oddania walkowera drużyna zobowiązana jest do wpłaty kwoty 50 zł na konto Ośrodka Kultury i Sportu. W przypadku braku wpłaty przed następną kolejką, taki zespół nie zostaje dopuszczony do meczu.

10. W przypadku niestawienia się drużyny trzykrotnie zespół zostaje zdyskwalifikowany (bez prawa zwrotu wpisowego), a wyniki spotkań tej drużyny - jeżeli zostało rozegranych mniej niż 50% spotkań z całego sezonu - zostają anulowane. W przypadku powyżej 50% wszystkie pozostałe zespoły otrzymują walkower 3:0.

11. Zespół może przełożyć jeden mecz na cały sezon. Warunkiem jest powiadomienie organizatora o chęci przełożenia spotkania przynajmniej w piątek o godzinie 12:00 przed rozegraniem konkretnego meczu. Nie można przekładać spotkań pierwszej oraz ostatniej kolejki.

12. Liczba zmian podczas meczu jest dowolna. Zmiany odbywają się wyłącznie podczas przerwy w grze (np rzut z autu, rzut od bramki czy rzut wolny) - zgodnie z zasadą, że drużyna może dokonać zmiany wtedy, kiedy jest przy piłce. Wyjątkiem jest rozpoczęcie drugiej połowy spotkania oraz zdobycie gola. Zmiany odbywają się w wyznaczonej strefie zmian po uprzednim zasygnalizowaniu sędziemu.

13. Na płycie boiska mogą przebywać tylko zawodnicy biorący czynny udział w zawodach - kibiców zapraszamy na trybuny.

14. Każdy zespół grający w Futbolidze powinien posiadać jednakowe stroje piłkarskie wraz z numerami na koszulkach.

15. Uczestnicy rozgrywek mogą grać wyłącznie w obuwiu piłkarskim tzw miękkim. Obowiązuje absolutny zakaz gry w butach typu "wkręty".

16. O dopuszczeniu do meczu i o (nie)rozegraniu meczu decyduje sędzia.

17. Sędzia meczu prowadzący dane spotkanie jest pod szczególną ochroną. Wszelkie przejawy agresji, wulgarnego zachowania, gróźb zawodników oraz kibiców powodują natychmiastową dyskwalifikację poszczególnych zawodników lub zespołu bez prawa odwołania.

18. Sędzia ma prawo przerwać mecz i nałożyć karę walkowera lub dyskwalifikacji w przypadku gdy kibice danej drużyny lub zawodnicy dopuszczają się zachowań agresywnych, wulgarnych itp. w stosunku do sędziego lub innych osób przebywających na stadionie.

19. Sędzia ma prawo nałożyć na zawodnika karę w postaci: żółtej i czerwonej kartki.
Zawodnik, który otrzymał czerwoną kartkę (bezpośrednio) automatycznie odsunięty zostaje od gry w kolejnym ligowym spotkaniu. W każdym przypadku otrzymania czerwonej kartki organizator (po konsultacji z arbitrem) może odsunąć zawodnika na więcej niż jedno spotkanie, aż do dyskwalifikacji do końca sezonu. W szczególności dotyczy to zachowań agresywnych i wulgarnych w stosunku do sędziego lub zawodników. Gracz, który otrzymał w sumie trzy żółte kartki zostaje odsunięty od kolejnego spotkania. Wszystkie żółte kartki są kumulowane i nie anulują się po odsunięciu od spotkania. Oznacza to, że kiedy gracz powróci po odbytej absencji i otrzyma żółtą kartkę nr 5 ponownie zostanie odsunięty na jeden mecz. To samo zastosowanie w przypadku kartki 7, 9, 11...

20. Sędzia będzie karał za wulgarne odzywki karami 2-minutowymi (kara ta nie jest tożsama z żółtą kartką). Jeżeli zawodnik po otrzymanej karze nie przestanie wulgarnie się zachowywać może otrzymać kartkę żółtą, a przy przejawie agresji nawet kartkę czerwoną.

21. Jeżeli podczas jednego spotkania czerwone kartki otrzyma więcej niż dwóch zawodników jednego zespołu, sędzia przerywa spotkanie i odgwizduje walkower dla drużyny przeciwnej.

22. Na koniec sezonu zostaną wyłonione trzy drużyny, która grały w sposób najbardziej sportowy, w związku z czym otrzymają zniżki (odpowiednio: 300, 200 i 100 zł) na następną edycję. Zostaną również nagrodzeni najlepsi gracze: bramkarz oraz zawodnik, jak również król strzelców, król asyst, najlepszy kanadyjczyk oraz golkiper który najwięcej razy zachował czyste konto (tzw "złote rękawice"). Puchary, medale oraz nagrody otrzymają także trzy najlepsze ekipy całych rozgrywek w pierwszej lidze oraz dwie najlepsze z drugiej ligi.

23. Wszystkie osoby, które uczestniczą w rozgrywkach jako zawodnicy lub kibice zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania Regulaminu Miejskiego Stadionu Piłkarskiego w Zielonce.

24. Wszelkie inne sprawy dotyczące rozgrywek, nieujęte w powyższym regulaminie zawiera regulamin PZPN. W szczególnych przypadkach organizator zastrzega sobie prawo do podejmowania decyzji niezależnych od obu regulaminów.