Futboliga - Liga Ósemek Piłkarskich

 

ZALOGUJ SIĘ SUBSKRYBUJ

Logowanie

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Ważne informacje dotyczące zmian w przepisach

21
Lip

Pewnie doskonale się orientujecie, że w przepisach dotyczących gry w piłkę nożną doszło do modyfikacji. Obowiązują one od sezonu 2019/20, co powoduje, że w Futbolidze również będą miały zastosowanie.

Przede wszystkim chcielibyśmy Was zaprosić do obejrzenia poniższego materiału. Ekstraklasowi sędziowie w bardzo przystępny sposób opowiadają o zmianach w przepisach, jakkolwiek musicie być czujni. My prowadzimy ligę amatorską, która ma swoją specyfikę i nie da się zaimplementować 1 do 1 zmian, jakie zobaczycie na poniższym materiale. Ale żeby wiedzieć w ogóle o czym mowa, wpierw obejrzyjcie video.

My chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy - pierwsza to zagranie ręką. Wiemy, że niektórzy z Was wciąż żyją w epoce, gdzie "ręka to ręka". Chcemy Was uświadomić, że stety lub nie, ale zagrania ręką podchodzą pod różne interpretacje i nie każde wiąże się z użyciem gwizdka przez sędziego. Co bardzo ciekawe - a ten przepis tak naprawdę funkcjonuje już od roku - w sytuacji gdzie zawodnik przyjmuje piłkę i ta po kontakcie z nogą, dotyka później ręki, nie ma przewinienia! Podobnie gdy zawodnik trafia we własną rękę za pomocą głowy. Co prawda jest to typowy błąd techniczny, lecz sędzia nie ma prawa za coś takiego ukarać zawodnika. Wyjątek stanowi sytuacja, gdzie takie zagranie pomaga stworzyć zawodnikowi dogodną sytuację do zdobycia bramki jemu samemu lub koledze z zespołu.

Druga ważna kwestia dotyczy oczywiście przeprowadzania zmian - w rozgrywkach 11 na 11 zawodnik schodzący musi teraz opuścić boisko w najkrótszy możliwy sposób, czyli najbliżej linii końcowej z miejsca w którym się znajduje. U nas ten przepis funkcjonować nie będzie - oczywiście dlatego, że zmiany w Futbolidze są lotne i nie są przeprowadzane w przerwie w grze (a przynajmniej nie zawsze). Dlatego tutaj nic się nie zmienia - jeśli gracz schodzi na zmianę, musi to uczynić przy linii końcowej, na wysokości środka bliska, bliżej ławek rezerwowych. Zejście w innym miejscu będzie karane przez sędziego.

Jeszcze taka jedna ciekawostka, którą poruszaliśmy również w piłkarskim quizie, a której na materiale video nie ma. Otóż: "do tej pory sędzia przed meczem mógł  zarządzić, że w 30 minucie każdej połowy odbędzie się przerwa na  uzupełnienie płynów, która może maksymalnie trwać 60 sekund. W nowych przepisach gry wprowadzono pojęcie przerwy na schłodzenie organizmu. Teraz taka przerwa może trwać od 90 sekund do 3 minut."

Bardzo prosimy, byście to co obejrzycie i to co właśnie przeczytaliście wzięli sobie pod rozwagę. Bo jak głosi bardzo mądre zdanie - nieznajomość reguł, nie zwalnia z ich obowiązywania i przestrzegania. Na szczęście macie jeszcze trochę czasu, by się z tym wszystkim oswoić. Podobnie zreszta jak nasi sędziowie.


Dodaj komentarz

Fil Pol 1516 Al Mar 1617 Fil Pol 1718 In Plus 1819