Futboliga - Liga Ósemek Piłkarskich

 

Zaloguj się!

Logowanie

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Zmiany w trakcie meczu - czekamy na Wasze opinie.

03
Paź

Zaważyliśmy, że część nowych zespołów z trudem przyjmuje regułę dokonywania zmian w naszych rozgrywkach. Wiadomo, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale może warto pomyśleć nad nowymi zasadami?

Przypomnijmy - w tym momencie zespół może dokonywać zmian, jeżeli mamy przerwę w grze (aut, rzut wolny, rzut rożny, etc), zasygnalizujemy arbitrowi chęć wymiany zawodników a do tego musimy być w posiadaniu piłki. Wyjątkiem jest strzelony gol - bez względu na to kto zdobył bramkę, zmian mogą dokonać wówczas obydwie ekipy. Te zasady, które zmodyfikowaliśmy właśnie o moment po zdobytej bramce, przyjęliśmy z inwentarzem poprzednich rozgrywek - ZALPu. Część z Was jest do nich przyzwyczajona i ogólnie uważamy, że robienie zmian tylko w przerwie to dobry pomysł. Gdyby było inaczej, czyli gdyby zawodnicy wymieniali się kiedy chcą i gdzie chcą, na boisku mógłby powstać chaos. Sędzia, zamiast koncentrować się na tym, co dzieje się na placu, musiałby liczyć zawodników i słuchać komentarzy, że ktoś zmienił się nie tam, gdzie powinien. Z kolei reguła, że "tylko gdy jesteś przy piłce, możesz dokonać rotacji", miała służyć temu, by w momencie, gdy zespół dysponuje np rzutem wolnym czy rzutem rożnym i chce go szybko zrealizować, przeciwnicy nie mogli wtedy kombinować ze zmianą, co skutecznie mogłoby zablokować chęć szybkiego rozegrania stałego fragmentu. Ktoś mógłby np udać kontuzję i co wtedy? Albo po prostu specjalnie zrobić zmianę, byle tylko wybić konkurenta z uderzenia. Wiadomo - to przypadki ekstremalne, ale wszystko jest możliwe. 

Dlatego nasza propozycja jest taka - zmodyfikujmy przepis o jedno zdanie. Jeżeli jest przerwa w grze i drużyna A robi zmianę, to wtedy drużyna B również może wymienić zawodników. Zyskamy na tym czas - w trakcie jednej przerwy odbędą się dwie zmiany, gdzie normalnie musiałoby dojść do dwóch przerw. Oczywiście zasada ta straci na znaczeniu, jeżeli jeden z zespołów w ogóle nie będzie miał zmienników - wtedy gramy "po staremu". Jeśli dojdzie do sytuacji, że dana drużyna zasygnalizuje zmianę, a ostatecznie jej nie dokona, to rywale i tak będą mogli przeprowadzić swoją. Jak to widzicie?

Jeżeli macie inne pomysły - napiszcie w komentarzu (są one dostępne tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników). Wszystkich kapitanów proszę o wypowiedzenie się w tej kwestii - smsowo, mailowo, na FB. Jeżeli większość będzie "za" - od czwartej kolejki zmiany wejdą w życie. Swoją opinię możecie też wyrazić w ankiecie na stronie głównej.


Komentarze

  • Sokoły popierają nowość o zmianach

Dodaj komentarz

filpol1516 1andromeda puchar1Rfilpol1718 1